logo2014

14-15 października 2014

 

 

1034-pirandelloluigikonak.jpg

Gorąco zapraszamy na specjalną "Lekcję czytania". Poprowadzi ją Grzegorz Jankowicz, pomysłodawca akcji, dyrektor wykonawczy Conrad Festival, wiceprezes Korporacja Ha!art. Będziemy dyskutować o opowiadaniu Luigiego Pirandella "Nagie życie" z tomu "Koń na księżycu i inne opowiadania". Lekcja odbędzie się drugiego dnia Kongresu (15 października) o godzinie 11:30. 

Patronem medialnym jest Tygodnik Powszechny.

Więcej informacji o Kongresie znaleźć można na stronie Facebooku.


Zapraszamy!

 

Organizatorzy i partnerzy

TP_logo_duze.png    Fundacja_TP_2014_Pozytyw_100-90_NEW_MZ.jpg  lekcjeczytania.jpg 

Fundacja_Stempel_Maly.jpg  mkidn_01_cmyk.jpg  unilodz_logotyp_pl-01.jpg

Miejski Dom Kultury w Radomsku po raz kolejny bierze udział w programie TEATR POLSKA. Już 15 października 2014 r., o godz. 18.00 odbędzie się pierwszy z czterech zaplanowanych w ramach programu spektakl. W przedstawieniu pt. "Bóg Niżyński" wystąpią aktorzy Teatru Wierszalin z Supraśla.

Diagilew nie żyje... Tymi słowami zaczyna się "Bóg Niżyński". W opuszczonej kaplicy szpitala dla obłąkanych w Kreutzlingen zaczyna się przedziwna panichida. Nabożeństwo żałobne za swego promotora i kochanka odprawia Wacław Niżyński. Dowiedział się, że słynny twórca Baletów Rosyjskich, Sergiusz Diagilew zmarł w Wenecji. Kiedyś obiecał mu: "Serioża, zatańczę na twoim grobie". I tańczy, błogosławiąc swym wyznawcom tj. grupce pacjentów uczestniczących razem z nim w zadziwiającym obrzędzie.

Niżyński odgrywa swoje kolejne artystyczne wcielenia z "Pietruszki", "Popołudnia fauna" i "Święta wiosny". Czyni zarazem spowiedź życia i coraz bardziej pogrąża w obłędzie. W akcie obnażenia i skruchy staje przed nami wielki grzesznik, pyszny aktor, szaman i kapłan zdolny wykreować scenę własnej, odkupieńczej śmierci na krzyżu.

Sztuka inspirowana jest wstrząsającymi "Dziennikami" Niżyńskiego spisanymi w ciągu sześciu tygodni dzielących ostatni występ publiczny tancerza od zamknięcia go w szpitalu psychiatrycznym.

"Bóg Niżyński" nie pozostawia widza obojętnym. Jest świetnie zagraną historią tragicznej i wielkiej postaci.

Opis spektaklu: http://www.wierszalin.pl/?showSpektaklDetails=1

Nagrody:

Grand Prix II Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port, Gdynia 2007
Główna Nagroda na XXI Międzynarodowym Festiwalu Kopriva 2007, Kopřivnice (Czechy)
Główna nagroda XV Alternatywnych Spotkań Teatralnych "Klamra 2007" w Toruniu
Grand Prix XIII Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek, Toruń 2006
Wyróżnienie za reżyserię XIII Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Zespołowa nagroda aktorska XIII Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

UWAGA: Spektakl dla widzów od 15 lat.

Bilety: 20 zł - do nabycia w kasie MDK Radomsko.

Rezerwacje: 519 144 508.

Przed spektaklem, w godz. 15.00 - 17.00, odbędą się warsztaty edukacyjne: Gdzie siedzą emocje? Zapisy na warsztaty przyjmuje Dział Upowszechniania Filmu i Organizacji Imprez, tel. 44/683 24 86, 501 019 312.

 TeatrPolska Logo Color 2            it logo 1             Wierszalin white 1

 

(...) BĘDĘ MÓWIŁ DO WSZYSTKICH, KTÓRZY MNIE NIE CZYTAJĄ (...) ” – Tadeusz Różewicz

Już 6 października rusza Różewicz Open Festiwal Radomsko 2014!

Różewicz Open Festiwal to jedyny w Polsce festiwal poświęcony życiu i twórczości Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów. Przedsięwzięcie nawiązuje do twórczości Braci Różewiczów, którzy swoje młodzieńcze lata spędzili w Radomsku. To właśnie tutaj dorastały trzy osoby, o trzech różnych pasjach...

Stałym elementem festiwalu są m.in. spektakle teatralne, projekcje filmów, wystawy  plakatów,  warsztaty teatralne, konkurs poetycki oraz spotkania z e znakomitymi osobami.

Festiwal to nie tyko propagowanie twórczości Braci Różewiczów, ale przede wszystkim promocja sztuki oraz inspiracja dla młodych ludzi. Ma zachęcać uczestników do rozwijania swoich pasji i zdolności artystycznych.

Radomsko jest miejscem szczególnym dla Braci Różewiczów. To tutaj spędzili dzieciństwo, młodość, tutaj chodzili do szkoły, tutaj zastała Ich wojna... To właśnie w Radomsku znajduje się ukochane kino "Kinema" Stanisława Różewicza, które jak sam mówił, wpłynęło na to, że został reżyserem. Organizując Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza, nie zapominamy także o najstarszym z Braci - Januszu, którego kult przewija się w całej twórczości Stanisława i Tadeusza Różewiczów.

Różewicz Open Festiwal jest niewątpliwie nie tylko wydarzeniem promującym zasługi Braci Różewiczów, ale przede wszystkim hołdem dla Wielkich Twórców. Ma łączyć w sobie pasję poetycką, dramatyczną oraz filmową artystów związanych z Radomskiem. Z roku na rok jego zasięg ma się powiększać, a miasto młodości  Braci Różewiczów ma być znane z tego przedsięwzięcia.

Dyrektorem Artystycznym nadchodzącej edycji jest prof. Barbara Osterloff

Historyk i krytyk, prorektor Akademii Teatralnej im.   Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, od 30 lat wykłada historię dramatu i literatury na wydziale aktorskim. Pracowała jako redaktor w miesięczniku "Teatr". Jest autorem książki "Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorwoską" . Koordynatorem każdej edycji jest Krystyna Michalska .

Program festiwalu:

data: 6 – 13 października

miejsce: Miejski Dom Kultury w Radomsku

 

6 X - PONIEDZIAŁEK

g. 17.00 – Pokaz filmu „Umrzyjmy razem”

Reż. K. Tchórzewski /1999, 55 min / oraz spotkanie z reżyserem i Małgorzatą Różewicz.

s.kameralna

Życie Jerzego Tchórzewskiego z perspektywy jego przyjaciół, m.in. Tadeusza Różewicza. O relacjach artystycznych i przyjaźni twórców opowiedzą dr Małgorzata Różewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz reżyser Krzysztof Tchórzewski.

g. 19.00 – Premiera spektaklu „Wyszedł z domu”

Reż. M. Rzepka, Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi

s. widowiskowa

Spektakl wg „tak zwanej komedii” Tadeusza Różewicza o niemożności odnalezienia tożsamości i wyjścia ze społecznych konwenansów. Wykonawcy: Magdalena Kaszewska, Aleksandra Posielężna, Katarzyna Żuk, Wojciech Droszczyński, Gracjan Kielar, Michał Kruk, Tomasz Kubiatowicz

 

 7 X - WTOREK

 g. 17.00 – Wernisaż wystawy „Jerzy Tchórzewski TADEUSZOWI RÓŻEWICZOWI - Tadeusz Różewicz JERZEMU TCHÓRZEWSKIEMU”

Muzeum Regionalne im.S. Sankowskiego w Radomsku

Wyjątkowe i unikalne prace Jerzego Tchórzewskiego – krakowskiego malarza surrealisty, jednego z założycieli drugiej Grupy Krakowskiej, bliskiego przyjaciela Tadeusza Różewicza.

g. 19.00 – Spektakl „Matka i syn odchodzą”

Reż. K. Korwin-Piotrowski, Gliwicki Teatr Muzyczny

s.widowiskowa

Wybitni aktorzy: Irena Jun, Daniel Olbrychski i solistki: Małgorzata Długosz, Anita Maszczyk oraz chór Gliwickiego Teatru Muzycznego pod dyrekcją prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody, zaprezentują m.in. fragmenty z tomu "Matka odchodzi", nagrodzonego Nagrodą Literacką Nike w 2000 roku oraz "Stabat Mater" G. B. Pergolesiego.

 

8 X - ŚRODA

g. 09.30 – Poetycka Gra Uliczna

Zadaniem uczestników Poetyckiej Gry Ulicznej będzie odnalezienie wersów utworu poetyckiego jednego z Braci Różewiczów, ułożenie z nich całego wiersza i doręczenie organizatorom.

 

9 X - CZWARTEK 

g. 12.00 – Rozmowy o twórczości Tadeusza Różewicza

Miejska Boblioteka Publiczna w Radomsku

Twórczość Tadeusza Różewicza przybliży Maria Dębicz - historyk teatru, znawczyni zagranicznej recepcji jego utworów.

g. 18.30 – Rozstrzygnięcie Poetyckiej Gry Ulicznej

s.taneczna

Autorem Gry jest Piotr Grobliński - poeta, krytyk, felietonista,kierownik Ośrodka Literacko - Wydawniczego ŁDK

g. 19.00 – Koncert PRASQUALA – prawykonanie „Musique pour le Roi Primordial”

s.widowiskowa

PRASQUAL - kompozytor i twórca oper, projektów muzycznych i utworów scenicznych. Epitafium „Musique pour le Roi Primordial” skomponowałw hołdzie Tadeuszowi Różewiczowi. Po koncercie spotkanie z artystą poprowadzi muzykolog i krytyk muzyczny - Małgorzata Zuzanna Nowak . 

 

10 X - PIĄTEK

g. 16.00 – Wernisaż wystawy fotografii Zbigniewa Kulika „Tadeusz Różewicz - poeta i dramaturg w Karkonoszach”

Galeria MDK

Mistrz pióra na tle Gór Olbrzymich (...) oraz miejsc gdzie przebywał. Inicjatywa wykonania fotografii pochodziła od autora wystawy, ale zdarzało się, że i od poety, który zauroczony danym miejscem lub obiektem chciał być uwiecznionym na błonie fotograficznej. Przybierał wtedy pozę godną ponadczasowego utrwalenia.”(www.muzeumsportu.dolnyslask.pl)

g.17.00 – Rozstrzygnięcie konkursu „Różewicz Motion Graphic”

s.taneczna

Tematem jest hasło tegorocznej odsłony „Różewicz Open Festiwal” - „(...)będę mówił do wszystkich, którzy mnie nie czytają (...)”. Konkurs dla autorów: animacji komputerowych 2D/3D, animacji poklatkowych, filmów, motion graphic's i utworów video art.

g. 18.30 – Monodram „Szekspir forever!”

Reż. i wykonanie Andrzej Seweryn

s.widowiskowa

Najpiękniejsze fragmenty arcydzieł Szekspira, m.in.: „Hamleta”, „Makbeta”, „Romea i Julii”, „Henryka V”, „Burzy”, „Ryszarda III”, „Sonetów” w interpretacji Andrzeja Seweryna układają się w fascynującą opowieść o człowieku.

g. 20.30 – Warsztaty z Mistrzem.

Rozmowa z Andrzejem Sewerynem

s.widowiskowa

Podczas spotkania z publicznością Andrzej Seweryn - wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser - opowie o swoich zainteresowaniach twórczością Szekspira, tak ważnego również dla Tadeusza Różewicza. Spotkanie poprowadzi Jolanta Dąbrowska - redaktor „Gazety Radomszczańskiej”

 

11 X - SOBOTA 

g. 12.00 – Warsztaty teatralne

s.taneczna

Warsztaty poprowadzą aktorzy teatralni i filmowi: dr Tomasz Grochoczyński (Prorektor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie) i Wojciech Machnicki (członek Towarzystwa Teatralnego „Pod Górkę”)

g. 18.00 – Czytanie fragmentów „Matka odchodzi”.

Scenariusz Grzegorz Gierak

s. kameralna

Znakomici polscy aktorzy telewizyjni, filmowi i teatralni - Teresa Lipowska oraz Grzegorz Gierak - przybliżą relacje między matką a synem, na podstawie fragmentów wierszy, przemyśleń, dzienników Tadeusza Różewicza i jego matki Stefanii z książki „Matka odchodzi”.

g. 19.30 – Pokaz filmu „Moje pojednanie. Różewicz i Niemcy”

Reż. Piotr Lachmann / 2013, 55 min. /

Wprowadzenie Ilona Czechowska

s.widowiskowa

Piotr Lachmann, reżyser filmu przez ponad 20 lat nagrywał swoje rozmowy z przyjacielem - Tadeuszem Różewiczem. „Moje pojednanie” podsumowuje wątek Niemiec i niemieckości w refleksjach Różewicza. Ilona Czechowska z Archiwum Karla Dedeciusa opowie o przyjaźni Tadeusza Różewicza i tłumacza jego tekstów na język niemiecki – Karla Dedeciusa.

 

 12 X - NIEDZIELA

g.17.00 - Spotkanie z Marcinem Filipowiczem „Janusz Różewicz – zakochany poeta” oraz wernisaż wystawy fotografii „Janusz Różewicz (...) na zawsze ważny tylko uścisk rąk naszych (...)”

s. taneczna

O poecie - Januszu Różewiczu - opowie Marcin Filipowicz, który przygotował wystawę prezentującą unikalne zdjęcia Janusza Różewicza, jego znajomych, rodziny i młodzieńczej sympatii. Spotkanie poprowadzi Piotr Grobliński.

g. 18.00 – Rozstrzygnięcie VI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza

s.taneczna

W I etapie konkursu wzięło udział 144 autorów, z których Jury w składzie: Bohdan Zadura - przewodniczący, Dorota Koman i  Ireneusz Kaczmarczyk, wybrało do II etapu 7 poetów. Nagrodą dla finalisty jest wydanie debiutanckiego tomiku poezji.

 

 13 X - PONIEDZIAŁEK

g. 12.00 – Promocja kwartalnika naukowego „Pamiętnik Teatralny” poświęconego Tadeuszowi Różewiczowi - dramaturgowi i jego „teatrowi niekonsekwencji”

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku

W spotkaniu promującym najnowszy zeszyt (2013 z.3-4), wezmą udział redaktorki pisma i autorki tekstów: dr Maria Napiontkowa i Agnieszka Koecher-Hensel z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz prof. AT dr Barbara Osterloff.

g. 19.00 – Czytanie performatywne „Zielone róże poety” reż. Anna Wieczur – Bluszcz

s.kameralna

Czytanie wybranych utworów Tadeusza Różewicza składające się na swoisty testament artysty. To opis świata z przeciągu niemal siedemdziesięciu lat. (...) Przy każdym spotkaniu z twórczością Tadeusza Różewicza za każdym razem odkrywam jego nowy obraz, nową myśl. I tylko jego wrażliwość i wnikliwość pozostaje niezmienna.” (Anna Wieczur-Bluszcz) Wykonawcy: Przemysław Bluszcz, Marcin Korcz i Mirosław Zbrojewicz

 

POZOSTAŁE WYSTAWY:

  • 11 ujęć. Tadeusz Różewicz w fotografii Elżbiety Lempp”

Centrum Handlowe Galeria Baszta

  • "Kartoteka rozrzucona" - reprint - wystawa rękopisu "Kartoteki" Tadeusza Różewicza

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku

  • Wystawa plakatów do filmów Stanisława Różewicza –

Miejski Dom Kultury w Radomsko

 

DYREKTOR ARTYSTYCZNY FESTIWALU:

Barbara Osterloff - prof. Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie

 

PROGRAMOWANIE FESTIWALU:

Krystyna Michalska – Miejski Dom Kultury w Radomsku

 

ORGANIZATORZY:

Miejski Dom Kultury w Radomsku

Miasto Radomsko

 

PARTNERZY:

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku

Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku

Łódzki Dom Kultury

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

 

PATRONAT HONOROWY:

Narodowe Centrum Kultury

 

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW:

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS

 

festiwal rozewicz plakat